آموزش نصب بازی های دیتادار اندروید

برخی از بازی‌های اندروید علاوه بر نصب، نیاز به نصب دیتا دارند. در این پست با آموزش نصب بازی‌های دیتا دار با جاست بازی همراه باشید.

در این پست قصد داریم آموزش نصب بازی های دیتادار رو به طرزی ساده آموزش بدیم و تمامی کارای لازم برای نصب و اجرای بدون مشکل بازی های دیتادار رو بازگو کنیم.

با توجه به پیشرفت روز افزون گوشی های هوشمند و افزایش قدرت سخت افزار مورد استفاده در این دستگاه ها استودیو های بازی سازی در سراسر جهان تصمیم به تولید بازی های با گرافیک بالا برای این گجت ها گرفتند. از این رو هنگامی که با بازی های با گرافیک بالا رو بر رو هستیم علاوه بر یک فایل نصبی رایج یک فایل حجیم تر به عنوان دیتا نیز قرار دارد. با دریافت نظرات بسیار در رابطه با مشکل در نصب و اجرای بازی های دیتا دار توسط کاربران بر این شدیم که یک آموزش کاربردی را برای شما بازدیدکننده سایت اندرویدکده آماده کنیم تا در نصب اینگونه بازی ها مشکلی نداشته باشید. با ما همراه باشید!

شاید اولین سوالی که در ذهن هر کاربری هنگام مواجه با بازی های مختلف پیش می آید این باشد که آیا این بازی بر روی گوشی من قابل اجرا است؟

برای دریافت پاسخ این سوال شما باید حجم و گرافیک بازی را با سخت افزار موجود بر روی گوشیتون مقایسه کنید. طبیعتا بازی مثل Asphalt 8: Airborne که دارای یک دیتای حجیم است بر روی گوشی های دارای یک پردازنده یک و دو و حتی در برخی موارد چهار هسته ای قابل اجرا نیست.

در صوتی گوشی شما دارای سخت افزاری قابل قبول بود در گام بعدی باید به حداقل نسخه اندروید مورد نیاز توسط بازی توجه داشته باشید. این مسئله بسیار ساده بوده و مطمئنا یک بازی مثل Modern Combat 5: Blackout که نیازمند اندروید 4 و یا بالاتر است بر روی یک گوشی دارای اندروید 2.3 هر چقدر هم که سخت افزار قدرتمندی داشته باشید قابل نصب نیست.

1- بازی های بدون دیتا:

همانگونه می دانید این بازی های فقط دارای یک فایل نصبی با پسوند APK بوده و بر روی اکثر گوشی های دارای سخت افزار متوسط و ضعیف قابل اجرا بوده و هیچ نگرانی از بابت عدم اجرای بازی وجود ندارد. برای استفاده از اینگونه بازی ها کافی است که بر روی فایل نصبی دانلود شده ضربه زده و با دادن اجازه های درخواست شده بازی را نصب کنید.

نکته: توجه داشته باشید حجم اینگونه از بازی ها تا 100 مگابایت می رسد که در بازی های با حجم بالاتر دیتا بازی با فایل نصبی ترکیب شده است. پس حتما بر روی گوشی های دارای سخت افزار ضعیف به صورت روان قابل اجرا نیستند.

2- بازی های دیتا دار:

تا این جای کار بیشتر کاربران مشکل چندانی با ماجرا نداشتند و مشکلات برخی از افراد از همین بازی های دیتا دار است.

همانگونه که در ابتدای این آموزش اشاره شد این بازی ها دارای گرافیک و جلوه های صوتی ویژه ای بوده اند و امکان انتشار آنها به صورت یک فایل نصبی وجود ندارد. پس استودیو های بازی سازی در کنار یک فایل نصبی اصلی یک فایل حجیم با عنوان دیتا که حجم آن گاها به چند گیگ هم می رسد قرار می دهند.

ما در اینجا با استفاده از یک گوشی اندرویدی و بدون کامیپوتر بازی FRONTLINE COMMANDO 2 را با دیتا نصب می کنیم.

1- اکثر بازی های منتشر شده در چند ماه یا سال اخیر نیازمند یک اکانت گوگل هستند که تغییرات انجام شده و مراحل پیشروی شده در بازی توسط کاربران را در آن ذخیره کنند. پس از قبل از هر چیزی شما به یک اکانت جیمیل نیاز دارید.

2- با مراجعه به قسمت تنظیمات و انتخاب Accounts & Sync لیست اکانت های استفاده شده توسط شما در این گوشی قابل مشاهده است. حال اکانت گوگل ساخته شده و یا ورود شده در مرحله قبل را انتخاب کرده و با ضربه زدن بر روی آیکون کناری اکانت خودتان را سینک کنید.

نکته: حتما دقت کنید که تیک Sync Gmail در داخل اکانت خورده باشد.

Install Android Apps Small-justbazi-3

3- برای مدیریت فایل های دانلود شده یک نرم افزار فایل منیجر قدرتمند مثل ES File Explorer File Manager را دانلود کرده و بر روی گوشی و تبلت نصب کنید.

4- فایل APK منتشر شده از بازی را دانلود کنید. فایل دانلود شده را از حافظه داخلی یا خارجی گوشی و یا تبلت پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.

Install Android Apps Small justbazi 4

5- با انتخاب گزینه Install بازی دانلود شده را بر روی گوشی و یا تبلت نصب کنید. پس از اتمام پردازش و نصب کامل بازی هنوز نمی توانید بازی را اجرا کنید.

Install Android Apps Small justbazi 5

6- فایل دیتا منتشر شده از بازی را دانلود کرده و بر روی گوشی و یا تبلت خود ذخیره کنید.

7- نرم افزار ES File Explorer File Manager را باز کنید. با ورود به بخش حافظه داخلی گوشی پوشه Android را پیدا کرده و وارد پوشه شوید. پس از ورود به این بخش حتما باید پوشه های data و Obb را مشاهده کنید. در صورتی که پوشه Obb در این پوشه وجود نداشت به صورت دستی فولدری با نام Obb ایجاد نمایید. (دقت کنید که حتما حرف O به صورت بزرگ باشد).

Install Android Apps Small justbazi 6

8- به پوشه حاوی فایل دیتا بر روی گوشی مراجعه کنید. در صورتی که فایل دیتا را با گوشیتان دانلود کرده باشید این فایل در Storage/Download خواهد بود.

نکته: در برخی از بازی های برای هر پردازنده گرافیکی یک دیتای مستقل منتشر می شود که در این حالت برای تشخیص نوع دیتای مناسب با پردازنده گوشی می توانید به پست ” آموزش تشخیص دیتا مناسب بازی برای پردازنده دستگاه اندرویدی ” مراجعه کنید.

Install Android Apps Small justbazi 7

9- حال با وجود فایل دیتا باید محتویات فایل فشرده شده را در مسیر مناسب قرار دهیم. برای این کار بر روی فایل فشرده کلیک کرده و گزینه ES zip viewer را انتخاب کنید تا وارد فایل فشرده شوید.

بعد از ورود به فایل فشرده بر روی آیکون کوچک در سمت راست و بالا با عنوان “extract” کلیک کنید.

Install Android Apps Small justbazi 8

10- در حال حاضر شما باید مسیر مورد نظرتان را برای استخراج فایل فشرده انتخاب کنید. برای اینکار کافی است که گزینه “choose path” را انتخاب کرده و بر روی کادر زیری کلیک کنید.

Install Android Apps Small justbazi 9

11- حال شما در مقابل خود یک باکس را مشاهده می کنید. در اینجا باید پوشه Android را انتخاب کرده و بر روی پوشه Obb ساخته شده در مرحله 7 کلیک کنید. در آخرین قدم کافی است که گزینه “Ok” را انتخاب کنید.

Install Android Apps Small justbazi 10

12- برای آخرین گام پس از مشاهده دوباره آدرس انتخاب شده بر روی OK کلیک کنید تا عملیات استخراج آغاز شود.

Install Android Apps Small justbazi 11

با اتمام استخراج فایل فشرده کار شما تمام شده و کافی است که بر روی آیکون بازی کلیک کرده تا بازی اجرا شده و لذت ببرید.

نکته مهم: در برخی از بازی ها ممکن است که شما تمامی عملیات را به درستی انجام دهید ولی هنگام اجرای بازی با پیام دانلود دیتا بازی مواجه شوید که برای این کار باید اجازه دهید تا مقداری اندک (حداقل 10 مگابایت) از دیتا توسط بازی دانلود و سپس فایل دانلود شده به صورت مستقل را در مسیر گفته شده قرار دهید.

نکته 1: فرایند قرار دادن فایل دیتا برای اکثر بازی ها به ترتیب گفته شده است. اما برای برخی از بازی ها برای قرار دادن دیتا بازی در مرحله 11 به جای پوشه Obb باید پوشه Data را انتخاب کنید که مسیر نهایی به صورت Storsge/Android/data خواهد بود.

نکته 2: گوشی های اندروید دیتا بازی ها را از حافظه داخلی شناسایی می کنند. پس به هیچ وجه فایل دیتای دانلود شده را در کارت حافظه خارجی قرار ندهید.

نکته 4: در صورت لزوم شما می توانید از هر نرم افزار ثانویه ای مثل WinRar برای استخراج محتویات فایل دیتا بر روی گوشی و یا کامیپوتر استفاده کنید.

نکته 5: برخی از بازی ها برای ثبت IP کاربر و با اجرای اولیه نیاز به اتصال به اینترنت دارند.

نکته 6: سرور برخی از بازی های آنلاین در کشور ایران مسدود است و شما برای عبور از این محدودیت باید از روش های رایج موجود استفاده کنید.